Moj brat zna marsikaj narediti odlično. In ena izmed teh reči je tudi pica. Zaupal mi je njegovih 10 zapovedi, ki jih vedno upošteva pri njeni pripravi.
1. Uporabite ostro moko. Ostra moka ima večje delce v primerjavi z gladko, zato dobite več testa, ki počasneje vzhaja. Poleg tega je ostri moki potrebno dodati več vode kot gladki.
2. Natančno odmerite sestavine. Obstaja idealno razmerje med sestavinami , ki ga z malo verjetnostjo lahko naključno zadenete. Ne odkrivajte tople vode, samo uporabite zapisano in preverjeno razmerje. Sestavine za testo:
- 1/2 l mlačne vode
- 1 dl belega rastlinskega olja ali svinjske masti
- 3/4 kocke kvasa
- 1 rahlo zvrhana čajna žlička soli
- 1 kg ostre moke TIP 400
3. Upoštevajte vrstni red pri pripravi. V posodo najprej vlijte toplo vodo, ker boste potem lažje zamesili testo. Vanjo s kuhalnico razmešajte kvas. Dodajte olje ( če boste olje nadomestili s svinjsko mastjo, se bo testo manj izsušilo pri peki), moko in sol. Vse skupaj z rokami zmešajte. Ko se sestavine sprimejo, prestavite kepo testa iz posode na delovno površino in jo temeljito premesite. Testo dajte vzhajat v posodo za vzhajanje ali ga pustite na delovni površini , pokritega z vlažno krpo.
4. Testo naj dva krat vzhaja. Prvič ga pustite vzhajati 40 do 50 minut. Testo še enkrat pregnetite in oblikujte kroglice s približno 200 g testa.
Kroglice pokrijte z vlažno krpo, da se ne naredi skorjica in pustite še enkrat vzhajati pol ure do 45 minut.
5. S konicami prstov oblikujte krog. Ko je testo dvakrat vzhajalo, namokajte delovno površino in nanjo položite eno kroglico testa.
Potlačite kroglico testa, da dobite kolobar in s konicami prstov testo obračajte in raztegujte hkrati. Oblikujte krog s premerom 30 cm.
6. Razmešajte suhe začimbe v paradižnikovem pireju. Suhe začimbe, origano in baziliko vmešajte v paradižnikov pire, da se razmehčajo in oddajo svoj okus in vonj. Če jih samo potresete po pici, se bodo samo zapekle in ne bodo oddale svoje arome. Iz pol litra paradižnikovega pireja (kupite 100%, brez kakršnihkoli dodatkov), dveh zvrhanih žličk origana in 1 žličke bazilike naredite omako. Z njo premažite testo, na njo pa po svojem okusu naložite vse kar vam srce ( oziroma vaš okus, bolje jezik 🙂 ) poželi.
Obložite jo s kuhanim pršutom, pečenim pršutom, panceto, suho salamo, olivami, gobicami, razno zelenjavo.
7. Na vrh potresite sir. Uporabite sir ali sire, ki vam je, oziroma so vam najlljubši, trde sire naribajte, mehke samo natrgajte. Vsaj za piko na i dodajte mocarelo. S tem ko prekrijemo sestavine s sirom, naredimo vrhnji sloj, ki drži vse spodnje sestavine in prepreči da bi olive ali gobice pri serviranju padle s krožnika.
8. Pecite na najvišji temperaturi. Pečico razgrejte na najvišjo možno temperaturo ( pri moji je to 280 stopinj ) in jo pecite dokler ne začne skorja rjaveti, kar se bo zgodilo najkasneje v desetih minutah. Zaradi visoke temperature se pica ne bo izsušila. Moj brat pa je pri pripravi pice velik zagovornik svinjske masti. Pravi, da je testo najboljše zapečeno in nič izsušeno, če olje nadomesti s svinjsko mastjo. Če imate krušno peč, za peko zadostuje 2 do 3 minute. Pico pecite direktno na tleh peči, na mestu, kjer ste pred tem imeli žerjavico. Tako zagotovite, da je podlaga dovolj vroča in se testo tudi spodaj dovolj zapeče.
9. Takoj servirajte. Pica je najboljša vroča, zato se je lotite takoj, ko je pečena.
10. Zraven si privoščite kozarec piva. Pica in pivo sta približno tako dober par kot čaj in piškot. Če ste eden izmed tistih, ki morajo biti stalno in povsod 100% trezni, izberite brezalkoholnega.